Początki porcelany w Polsce, czyli historia zakładów w Ćmielowie
Czy wiesz, że pierwsza fabryka porcelany w Polsce była manufaktura w Ćmielowie? Powstała ona w 1790 r. i funkcjonuje do dziś, produkując fajans cienkościenny i porcelanę. Manufakturę założyli rzemieślnicy z Ćmielowa i Opatowa, ale po zmianie właściciela w 1804 r. sprowadzono do niej niemieckich specjalistów i to wówczas rozpoczęto produkcję fajansu, który osiągnął wysoki poziom techniczny i estetyczny. Wkrótce ręczne wyroby trafiły na stoły najważniejszych dygnitarzy Księstwa Warszawskiego – spławiane były Wisłą do Warszawy i Gdańska.
W XIX w. największym uznaniem cieszyły się wyroby z fajansu i ceramiki. Wyroby w charakterystycznym czekoladowym szkliwem na wierzchu i białym cynowym wewnątrz, można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Po 1900 roku do ozdabiania wyrobów zaczęto stosować kalkomanię, złoto jako szlaczki na talerzach i innych naczyniach.
W okresie międzywojennym fabrykę w Ćmielowie połączoną z fabryką porcelany z Chodzieży – obie posługiwały się tym samym znakiem firmowym. Zatrudnieni francuscy fachowcy mieli podnieść jakość wyrobów – to wówczas powstał serwis Empire, który dziś sławi polską porcelanę na świecie. Serwis Empire odtworzony współcześnie według oryginalnych wzorów przedwojennej modelarni w 2012 roku stał się oficjalną zastawą stołową w warszawskim Belwederze (na życzenie ówczesnej pary prezydenckie Anny i Bronisława Komorowskich), obecna jest również na dworze Jego Królewskiej Wysokości Filipa Króla Belgów, w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, w Watykanie oraz w placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie. Serwis jest ręcznie zdobiony złotem najwyższej próby.
Obecnie Fabryka Porcelany AS Ćmielów specjalizuje się w ręcznej produkcji porcelany. Od 2000 roku ponownie są wytwarzane figurki porcelanowe. Obecnie AS Ćmielów jest jedyną manufakturą w Europie produkującą wyroby z różowej porcelany według oryginalnej przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego.